“Pëllumb do më hajë k… policia”/ Mjeku imazherist shpërthen ndaj Piperos: Më ke denoncuar! Ja si përgjigjet doktori

Mjeku imazherist Renato Osmënaj, njëherazi specialisti i Shëndetit që publikoi në mediat sociale, pamjet e skanerit që provojnë se COVID-19 ka hyrë në Shqipëri që në mesin e muajit Janar, ka bërë një denoncim të rëndë në rrjetet sociale. Osmënaj akuzon mjekun infeksionist, Pëllumb Pipero se e ka denoncuar në Polici. Në disa postime të njëpasnjëshme, Osmënaj shkruan:

Por çfarë thotë për këtë akuzë mjeku Pëllumb Pipero? I kontaktuar nga Dosja.al, Pipero mohon akuzën dhe thotë se respekton mendimin ndryshe të çdo mjeku dhe kolegu.

“Nuk kam bërë asnjë padi. Nuk i padis kolegët, respektoj çdo mendim, pro dhe kundër dhe jam pro debatit, vetëm në nivel profesional.”-thotë ai. 

Përplasjet mes mjekut Osmënaj dhe drejtuesve të Komitetit Teknik kanë nisur që prej disa javësh. Mjeku publikoi pamjet e skanerit për pacientë me COVID-19, por KT i rrëzoi këto pretendime duke thënë se ato nuk janë tregues vetëm i COVID-19, por edhe i komplikacioneve të tjera pulmonare.