Nga nesër temperaturat zbresin nën 0, nis bora në vend, ç’do ndodhë me përmbytjet, bëni kujdesDuke nisur nga dita e neserme ne vendi tone parashikohet renie e madhe temperatushar. Sipas IGJEUM, nivelet në lumenjtë Drin dhe Buna do të vazhdojnë të jenë të larta duke shkaktuar edhe probleme me përmbytje.Bazuar në përllogaritjet e bëra lumi Buna do të tërhiqet nesër në shtratin natyror, ndërsa edhe Vjosa do ketë rënie të ndjeshme të prurjeve përgjatë ditës së sotme. IGJEUM bën me dije se lumenjtë e tjerë nuk paraqesin rrezikshmëri nga përmbytjet. Sot dhe nesër priten reshje të dobëta në të gjithë qarqet, ndërsa në zonat malore mbi 600 m mbi nivelin e detit priten reshje dëborë.Sa i përket temperaturave, ato pritet që të variojnë nga 4 / 10 °C në zonat bregdetare, në vendet e ulëta: 1 / 8 °C, ndërsa në vendet malore: -6 / 4 °C . Era pritet të jetë e lehtë deri mesatare kryesisht në bregdet dhe në vendet malore.