Nga dhëmbët tek veshi, kush ishte burri që doli? A mashtroi lideri i Koresë së Veriut botën? Fotot qe tregojnë se ai ka…

Media prestigjioze amerikane Nju Jork Post ngre teorine tjeter tani se Kim Jong Un ka një sozi, pasi udhëheqësi i Koresë së Veriut bëri paraqitjen e tij të parë në publik pas disa javësh me thashetheme se kishte v.dekur.

Media shtetërore transmetoi imazhet e Kim në një ceremoni ku preu shiritin e një fabrike plehrash të premten e kaluar në periferi të Phenianit, paraqitja e tij e parë që prej 11 prillit.

Fotografitë kanë shkaktuar debate të shumta në internet ku disa përmendin traditën e autokratëve, përfshirë Adolf Hitlerin, Joseph Stalin dhe Saddam Hussein- se njeriu që doli në publik ishte sozia dhe jo diktatori aktual i Koresë Veriore.

Veshët dhe dhëmbët e Kim kanë qenë në fokus, shumë duke krahasuar imazhe të datuara të një Kimi të ri, me fotot e fundit të javës së kaluar.

Një vështrim i shkurtër i imazheve të publikuara nga makina e propagandës koreane tregonte se fotografia e Kim me dhëmbë të shtrembër është një version i edituar në mënyrë të ashpër të një prej fotove të publikuara zyrtarisht.

Ish-deputetja konservatore Louise Mensch shkroi: ‘Nuk është i njëjti person. Nuk jam i sigurt nëse na përshtatet për të shkuar bashkë me të apo jo, por këto të dy nuk janë të njëjta.”

Sa i përket strukturës aurikulare të Kim, ndryshimet janë shumë më delikate, dhe ekziston një sugjerim i paqartë që lobet e tij kanë ndryshuar formën.

Por disa nga krahasimet përdorin imazhe të udhëheqësit të Koresë së Veriut nga një dekadë më parë dhe dieta e tij indulgjente ka ndryshuar strukturën e tij të fytyrës që nga atëherë.

Jennifer Zeng, bloger që ka një qëndrim të ashpër kundër Partisë Komuniste Kineze, ndau foto të shumta që kanë fituar vëmendje në internet.

Ajo shkruajti: ‘A po shfaqet Kim Jong-un më 1 maj? 4 gjëra për të parë: 1. Dhëmbët 2. Veshjet 3. Flokët 4. Motra. ‘

Zeng gjithashtu ndau një fotografi ku theksohej një pikë në kyçin e dorës së Kim, megjithatë, ekspertët thanë që gjatë fundjavës se kjo mund të lidhej me një procedurë kardiovaskulare, për të cilën disa besojnë se ishte arsyeja e mungesës së tij të fundit.