Merrni masat/ Sinoptikania bën parashikimin e fortë, ja ç’do ndodhë pas ditës së sotme në të gjithë Shqipërinë…Nëse menduat se këto ditë kanë qenë më të ftohtat në vendin tonë, jeni gabuar. Sot, Sinoptikania Adiola Bani ka bërë me dije se gati  90% e vendit tonë do të përfshihet nga reshje dëbore, ndërsa do të ketë temperatura deri në -10 gradë celsius nga e mërkura.“Nga dita e mërkurë deri në fund të kësaj jave, presim rënie të ndjeshme të temperaturave të ajrit që është normale. Temperaturat e ulëta sjellin dobësim të reshjeve, por edhe ato që të bien do të jenë në formën e reshjeve të dëborës.Në fundjavë presim të kemi lagështi të madhe në ajër, kështu që ato reshje që do të bien do të jenë në formën e dëborës në 90% të territorit duke qenë se kemi rënie të ndjeshme të temperaturave. Do të ketë edhe temperatura nën 10 gradë celsius nga e mërkura dhe na pret një periudhë e acartë.

Këtë javë, përjashtim do të bëjë dita e mërkurë që do të sjellë reshje në intensitet deri në mesatar. Të enjten presim shumë pak reshje, por në fundjavë i presim më të pakta. Ndërsa me një parashikim një javor themi që reshjet do të jenë në formën e dëborës. Nga e premtja do të kemi mot të acartë, presim një tërheqje javën e kaluar, por jo të plotë”, tha Bani.