Lajm që të hidhëron shpirtin/ Erion Braçe shfaqet i pikëlluar: Të qoftë dheu i lehtë në gjoks…Zv.kryeministri Erion Braçe ka reaguar sot një ditë pas vdekjes së kolonel Rustem Peçit.Braçe i ka dhënë lamtumirën e fundit komandant Peçit përmes një dedikimi prekës.Postimi i plotë:

RUSTEM PECI ISHTE NJE KOMANDANT!

DO MBETET NJE KOMANDANT!

Komandantet nuk shkojne,

komandantet mbeten perjete!

Por sot me duhet te them dy fjale me shume;

Te jam mirenjohes komandant,

per gjithe betejat e tua e te shokeve te tu,

luftetare, per te mbrojtur luften me te madhe te popullit shqiptar per LIRI,

LUFTEN ANTIFASHISTE NACIONAL CLIRIMTARE, luftetaret e saj, HERONJTE, deshmoret, familjet e tyre,

VLERAT E SAJ TE CMUARA!

Nje beteje e fituar kohe pas kohe fale jush e shokeve te tu, beteje qe vazhdon,

beteje qe trashegohet tek cdo shqiptar i mire qe respekton lirine dhe atdheun,

gjysherit e prinderit PARTIZANE,

luftetare kunder FASHIZMIT;

Beteje qe trashegohet tek cdo pinjoll qe nuk clirohet dot nga trashegimia e poshter e tradhetise ndaj atdheut, fashizmit si ideologji e dhune barbare mbi te ndryshmin, zbukuruar sot si populizem.

Keshtu jemi ndare mes nje shumice derrmuese te lire, te mbare patriotesh dhe, nje pakice por te ashper ne revanshin qe ja ndal historia, tradhetia, liria e nje popull qe fashizmin se pranoi kurre si kulture, si pushtim, si pushtet!

Fale jush!

Fale teje e partizaneve kudo, Komandant!

Mirenjohes qe me bere pjese te kesaj beteje nderi e dinjiteti per te mbrojtur LUFTEN E DYTE BOTERORE,

LUFTEN ANTIFASHISTE,

PARTIZANET E CDO LUFTETAR!

Te qofte i lehte dheu ne gjoks Komandant!

Respekt pafund per familjen tende te madhe te LIFTETAREVE ANTIFASHISTE, LUFTETAREVE PER LIRI,

ORGANIZATES SE VETERANEVE TE LUFTES ANTIFASHISTE NACIONAL CLIRIMTARE!