E bujshme/ Mësohet fati i Hashim Thaçit, nga Haga ia…Ndërsa ndodhet ende në Hagë, gazetari Valon Syla në një intervistë në emisionin Pressing në T7 ka thënë se Hashim Thaçi do të kthehet në Kosovë në muajin prill.“Kam informacione që Hashim Thaçi kthehet në prill”, ka shkruar ai. Tutje ai ka thënë se në historinë e Kosovës janë vetëm dy figura që do të futen në historinë e vendit.“Në historinë e Kosovës kanë me u mbajtë Hashim Thaçi dhe Ibrahim Rugova”, ka shtuar ai.

Hashim Thaçi ndodhet në Hagë së bashku me Kadri Veselin dhe të dyshuar të tjerë, të cilët thuhet se janë penalisht përgjegjës për afërsisht 100 vrasje të paligjshme. Krimet e paraqitura në aktakuzë përshijnë qindra viktima të identifikuara; shqiptarë, serbë dhe romë të Kosovës dhe kundërshtarë politikë.